کافه چیست و کافی شاپ چیست

تفاوت بین کافه و کافی شاپ

شاید شما هم مثل بسیاری از افراد در توصیف محل فروش قهوه دو واژه کافه و کافی شاپ را به جای یکدیگر استفاده کرده باشید. در واقع با رفتن و قدم گذاشتن به این اماکن آیا میتوانید تفکیک کنید که به یک کافه رفتید و یا به کافی شاپ ؟ چه  چیزی در آنجا فروخته می شود و چه کسانی در آنجا کار می کنند ؟ احتمالا نتوانید ...

واقعیت امر این است که تمامی نکات مطرح شده فوق این سوال اساسی را مطرح میکند که آیا بین کافه و کافی شاپ تفاوتی وجود دارد و اگر دارد این تفاوت چیست ؟

فرق کافه با کافی شاپ چیست

این اماکن چه چیزی میفروشند ؟

اگر چه با مراجعه به دیکشنری وبستر و کمبریج در نهایت به این نتیجه می رسید که دو واژه کافه و کافی شاپ به عنوان مترادف همدیگر در نظر گرفته شده اند اما تمایزی وجود دارد که سهم عمده آن مربوط به چیزی است که در انجا به فروش میرود.

عمدتا کافی شاپ همانطور که از نامش پیداست تمرکزش بر روی فروش انواع قهوه است این در حالیست که کافه هم بر روی فروش غذا و هم قهوه تمرکز دارد. در حقیقت از کافه تحت عنوان یک رستوران کوچک یاد می شود حال انکه کافی شاپ در این طبقه بندی قرار نمیگیرد.

البته هنوز هم هیچ کتاب تعریفی، این استاندارد را تحمیل نمیکند و کاملا محتمل است که کافه حتی بتواند انواع قهوه را بفروشد و یا حتی یک کافی شاپ برای مشتری اش غذا سرو کند.

برندها و فروشگاهای زنجیره ای هم غالبا این تفکیک را قائل نمی شوند تا در مشتری ایجاد سردرگمی نکنند که کدامیک ازین خدمات را ارائه می دهند یا نمی دهند تا این مساله در نهایت منجر به ضرر آنها نشود .

cafedesign

برای یک واژه دو نوع معنا در نظر گرفته میشود یکی معنای صریح یا معنای لغوی است که به نوعی معنای ادبی کلمه مورد نظر می باشد و یک نوع هم معنای ضمنی یا معنای نهفته است که با توجه به کاربرد و فرهنگ استفاده از آن کلمه برداشت می گردد. بزرگترین تفاوت بین این دو واژه در تعریف ضمنی(نهفته) و نحوه تفسیر آن توسط افراد است. برای مثال واژه کافه CAFÉ که ریشه فرانسوی دارد در انگلیسی به فرم COFFEE  و یا COFFEE HOUSE ترجمه شده است ، ولی بسیاری از صاحبین مشاغل به جای کاربرد ترجمه انگلیسی اش ، همان فرم فرانسوی را استفاده میکنند که کلاسیک تر به نظر میرسد.

حتی شنیدن این کلمه این اثر را می گذارد که به محلی پیچیده تر و دارای سبک قدم می گذاریم. بر همین اساس صاحب یک مغازه که به دنبال این است که کافی شاپ محلی اش خیالبافانه تر به نظر برسد از کافه به جای کافی شاپ استفاده میکند.

بر خلاف کافه CAFÉ واژه ی کافی شاپ معنای ضمنی و یا نهفته ای را با خود به دنبال نمی کشد و بیشتر همان فرم تحت الفظی خود که مغازه فروش قهوه است را نشان می دهد.

صاحب کافه ممکن است منابع و هزینه های بیشتری را (نسبت به یک کافی شاپ)برای بوجود آوردن فضا و جوی چشمگیر تر متحمل گردد.

به طور کلی باید این نکته را به خاطر سپرد که تعریف مشخصی در رابطه با اینکه کافه و کافی شاپ چه هستند و یا اینکه چگونه باید باشند وجود ندارد و این امر خیلی بستگی به انتخاب های صاحب آن کسب و کار دارد و در نهایت اینکه آیا واقعا اهمیتی دارد ؟ اگر یک کافه قهوه ی خارق العاده ای برای مشتری سرو می کند چه فرقی می کند کافه باشد یا کافی شاپ 

 شرکت نوین فرم معماری ( نیارش )

مرکز تخصصی مشاوره ، طراحی و ساخت فود کورت ، رستوران ، فست فود ، کافی شاپ

مقالات این سایت به ثبت رسیده است و هرگونه کپی برداری از متن این مقاله بدون ذکر نام منبع به صورت لینک سایت شرکت نیارش،

WWW.NOVINFORMS.COM    "حتی در صورت تغییر ظاهری در جملات متن"    مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت .

آی فود کورت