استاد محمدرضا شجریان

استاد محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان متولد یکم مهر ماه سال ۱۳۱۹ در شهر مشهد می باشد، خوانندگی را از دوران کودکی نزد پدرش آغاز نمود، اوایل کار خود را با فعالیت در آموزش و پرورش آغاز و بعد ها در سال 1330 به فراگیری سنتور و در کنارش به فعالیت های آموزشی مشغول شد. وی که اکنون موسیقی‌دان و بزرگترین خواننده موسیقی اصیل ایرانی است در سال 1340 با خانم فرخنده گل افشان ازدواج کرد و حاصل آن سه دختر به نام‌های فرزانه، افسانه و مژگان همچنین پسر هنرمندش همایون بود. در این سال ها علاقه ی استاد به هنر وی را با هنر خوش نویسی آشنا کرد تا جایی که در سال ۱۳۴۹، درجهٔ ممتاز را در خوشنویسی به دست آورد، استاد در سال ۱۳۵۶ در مسابقهٔ تلاوت قرآن کشوری، رتبهٔ نخست را از آن خود کرد.

محمدرضا شجریان پس از طلاق از فرخنده گل‌افشان، در حدود ۵۳ سالگی و در سال ۱۳۷۱ با خانم کتایون خوانساری ۲۶ ساله ازدواج نمود و حاصل ازدواج دوم او پسری به‌نام رایان است که در سال ۱۳۷۶ در کانادا متولد شده‌است.استاد شجریان در سال ۱۳۷۸ جایزه پیکاسو را از طرف سازمان یونسکو دریافت نمود . در تمامی این سال ها به خواندن آواز، یادگیری و آموزش موسیقی خطاطی و هنر مشغول بود .استاد رئیس شورای عالی خانه موسیقی ایران و بنیان‌گذار گروه موسیقی شهناز در سال 1378 می باشد، استاد شجریان ابداع کننده ی چندین ساز موسیقی مانند صراحی، شهر آشوب، ساغر، کرشمه، سبو و ... می باشد .فرزندان وی، همایون شجریان و مژگان شجریان نیز از اساتید موسیقی سنتی ایران به حساب می آیند .

استاد محمد شجریان نامزد دو جایزه گرمی بوده و سایت انجمن آسیا وی را پرآوازه‌ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی میداند، روزنامهٔ ونکوورسان او را به عنوان یکی از مهم‌ترین هنرمندان موسیقی جهان معرفی کرده است. خسروی آواز ایران در سال 2010 به عنوان یکی ار پنجاه صدای برتر جهان معرفی گردید، دعای ربنای استناد شجریان پر خاطره ترین آوا در گوش ایرانیان است و نیز به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است.

از دیگر افتخارات استاد اهدای نشان شوالیهٔ ملی لیاقت در آیینی رسمی، در شامگاه دوم تیر ۱۳۹۳ در سفارت فرانسه در تهران می باشد. استاد محمدرضا شجریان در پیام ویدئویی برای تبریک نوروز ۱۳۹۵ با چهره‌ای دگرگونه و موهای بسیار کوتاه حاضر شد. برخی سایت‌ها از ابتلای استاد به سرطان کلیه خبر دادند، در شهریور ۱۳۹۶ نشان عالی هنر برای صلح سال به استاد تقدیم گردید . همچنین روز یکشنبه یازدهم، فروردین ماه، سال ۱۳۹۸ جشنواره موسیقی بنیاد آقاخان جایزه ویژه «خداوندگار موسیقی» را به محمدرضا شجریان تقدیم نمود.

جمعه ۲۸ آبان ماه ۱۳۸۹ مراسمی با نام «سومین سال بزرگداشت ادب و هنر پارسی» در دانشگاه استنفورد آمریکا برگزار شد که طی آن سومین جایزه بیتا به دست بنیان‌گذارش بیتا دریاباری به محمدرضا شجریان استاد موسیقی ایرانی رسید.

نویسنده و گردآورنده مطلب : شاهین فتحی معمار و طراح داخلی